Themes - Twenty Ten - en to pt_BR translation catalogue (85 entries)

note: Description of the theme
en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
pt_BR: O tema 2010 para WordPress é classudo, personalizável, simples e legível -- torne-o seu com um menu personalizado, imagem de cabeçalho e de fundo. O Twenty Ten suporta seis áreas de widgets (duas na sidebar, quatro no rodapé) e imagens destacadas (miniaturas para posts de galerias e imagens de cabeçalho personalizadas para posts e páginas). Ele inclui folhas de estilos para impressão e para o Editor Visual, estilos especiais para posts nas categorias "Notas" e "Galeria", e possui um modelo opcional de página de uma coluna que remove a barra lateral.

note: translators: %s: Post title.
en: Go to %s
pt_BR: Ir para %s

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação. Esta é uma pré-visualização, seu comentário ficará visível assim que for aprovado.

note: translators: %s: The post title.
en: One Response to %s
pt_BR: Uma resposta para %s

en: White
pt_BR: Branco

en: Light Gray
pt_BR: Cinza claro

en: Black
pt_BR: Preto

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Medium Gray
pt_BR: Cinza médio

note: Template Name of the theme
en: One column, no sidebar
pt_BR: Uma coluna, sem barra lateral

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
pt_BR: Arquivo da tag: %s

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada coincide com seus critérios de busca. Tente outra vez com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da busca por: %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
pt_BR: <span class="%1$s">Com a tag </span> %2$s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
pt_BR: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s

[ctx: asides category slug]
en: asides
pt_BR: notas

en: % Comments
pt_BR: % Comentários

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en: Leave a comment
pt_BR: Deixe um comentário

en: View posts in the Gallery category
pt_BR: Ver posts na categoria Galeria

en: More Galleries
pt_BR: Mais galerias

en: View Galleries
pt_BR: Ver Galerias

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
pt_BR: Link permanente para %s

note: translators: 1: HTML tag attributes, 2: Image count.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt_BR[0]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s foto</a>.
pt_BR[1]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s fotos</a>.

[ctx: gallery category slug]
en: gallery
pt_BR: galeria

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt_BR: Nenhum resultado foi encontrado para o arquivo requisitado. Talvez fazer uma pesquisa lhe ajude a encontrar um post relacionado.

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Posts recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Posts antigos

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Ver todos posts de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Link to full-size image
pt_BR: Link para imagem em tamanho real

note: translators: %s: Image dimensions.
en: Full size is %s pixels
pt_BR: O tamanho real é de %s pixels

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date.
en: <span class="%1$s">Published</span> %2$s
pt_BR: <span class="%1$s">Publicado</span> %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: <span class="%1$s">By</span> %2$s
pt_BR: <span class="%1$s">Por</span> %2$s

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
pt_BR: Página: %s

note: translators: 3: Post permalink, 4: Post title.
en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt_BR: Adicionar o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos favoritos.

note: translators: 1: Category name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt_BR: Esta entrada foi publicada em %1$s. Adicione o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos seus favoritos.

note: translators: 1: Category name, 2: Tag name, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
pt_BR: Esta entrada foi publicada em %1$s e marcada com a tag %2$s. Adicione o <a href="%3$s" title="Link permanente para %4$s" rel="bookmark">link permanente</a> aos seus favoritos.

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
pt_BR: Ver todos os posts de %s

note: translators: 1: CSS classes, 2: Date, 3: Author display name.
en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
pt_BR: <span class="%1$s">Publicado em</span> %2$s <span class="meta-sep">por</span> %3$s

en: Fourth Footer Widget Area
pt_BR: Quarta área de widgets do rodapé

en: Third Footer Widget Area
pt_BR: Terceira área de widgets do rodapé

en: Second Footer Widget Area
pt_BR: Segunda área de widgets do rodapé

en: An optional widget area for your site footer.
pt_BR: Uma área opcional de widgets para o rodapé de seu site.

en: An optional secondary widget area, displays below the primary widget area in your sidebar.
pt_BR: Uma área de widgets secundária opcional , mostrada abaixo da área de widgets primária em sua barra lateral.

en: First Footer Widget Area
pt_BR: Primeira área de widgets do rodapé

en: Secondary Widget Area
pt_BR: Área de widgets secundária

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
pt_BR: Adicione widgets aqui para que apareçam em sua barra lateral.

en: Primary Widget Area
pt_BR: Área de widgets primária

en: (Edit)
pt_BR: (Editar)

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: Seu comentário está aguardando moderação.

note: translators: %s: Author display name.
en: %s <span class="says">says:</span>
pt_BR: %s <span class="says">disse:</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Continue lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: Header image description.
en: Sunset
pt_BR: Por do sol

note: translators: Header image description.
en: Path
pt_BR: Caminho

note: translators: Header image description.
en: Inkwell
pt_BR: Pingos de tinta

note: translators: Header image description.
en: Forest Floor
pt_BR: Chão da floresta

note: translators: Header image description.
en: Fern
pt_BR: Samambaia

note: translators: Header image description.
en: Concave
pt_BR: Côncavos

note: translators: Header image description.
en: Cherry Blossoms
pt_BR: Cerejeira em flor

note: translators: Header image description.
en: Berries
pt_BR: Amoras

en: Primary Navigation
pt_BR: Navegação primária

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s.
pt_BR: Orgulhosamente criado com %s.

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt_BR: Plataforma de Publicação Pessoal Semântica

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Comentários mais recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários mais antigos

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt_BR[0]: %1$s respostas para %2$s
pt_BR[1]: %1$s respostas para %2$s

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt_BR: Este post é protegido por senha. Digite a senha pra ver os comentários.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
pt_BR: Arquivo da categoria: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
pt_BR: Sobre %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
pt_BR: Arquivo do Autor: %s

en: Blog Archives
pt_BR: Arquivo do blog

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: <span>%s</span>
pt_BR: Arquivo do ano: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: <span>%s</span>
pt_BR: Arquivo do mês: <span>%s</span>

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: <span>%s</span>
pt_BR: Arquivo do dia: <span>%s</span>

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
pt_BR: A página solicitada não foi encontrada. Talvez a busca ajude.

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pt_BR: https://br.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
